Children World

ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ନିଆରା ସ୍ଵର... ତିନିଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଲେଖକ ଲେଖିକା ଏବଂ ଦୁଇଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ପାଠକ ପାଠିକା ମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଇ-ସାହିତ୍ୟ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ଵାଗତ ଜଣାଉଛି ।

ମା ଭଟ୍ଟାରିକା ପୀଠେ ଦଶହରା - ସରୋଜ କୁମାର ଜେନା

ଆସ ଆସ ମରତ ଧାମକୁ ହେ ମା ଆସୁଅଛି ଦଶହରା , ଦେବୀ ଦଶଭୁଜା, ହେଇ ଆବିଭୁର୍ବା ଅନାଇଛି ଦୁନିଆ ସାରା । କାଶତଣ୍ଡି ମେଳେ ସମୀର ର ସ୍ୱନ ଲାଗେ ଭାରି ଆନନ୍ଦିତ , ବରଷକେ ଥରେ ମାଆ ଆସୁଅଛି କରିବା ତାକୁ ପୂଜିତ । ତୁହି କାତାୟନୀ ମହିଁଷା ମର୍ଦିନୀ ପାଉଅଛୁ ପୀଠେ ପୂଜା , କାରିଗର କର ସ୍ପର୍ଶେ ଧରିତ୍ରୀ ମା ପାଇବ ମୃଣ୍ମୟୀ ରୂପ ଚର୍ଯ୍ୟା । କହୁଛି ମିତଣୀ ଶ୍ରୁତି ଡେରି ଶୁଣି ଶକ୍ତି ପୀଠଙ୍କର ବାଣୀ , ବାଙ୍କିରେ ଚର୍ଚ୍ଚିକା ,ଝଙ୍କଟେ ଶାରଳା ସ୍ଥାପିତ ଅଛ ପୁଣି । ସମ୍ବଲପୁରରେ ସମଲାୟୀ ପୂଜିତ ଯାଜପୁରେ ବିରଜା , ତାଳ ଚେରେ ହିଙ୍ଗୁଳା ନାମରେ ପାଉଛି ନିଇତି ପୂଜା । କଟକେ ରହିଲୁ ମା କଟକ ଚଣ୍ଡୀ କାକଟ ପୁରେ ମଙ୍ଗଳା , ବଡ଼ମ୍ବା ରେ ଭଟ୍ଟାରିକା ଶଶାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମେ ତଟ୍ଟ କକ୍ଷେ ଚିତ୍ରୋତ୍ପଳା । କହୁଛି ସ୍ୱଳ୍ପ ରେ ଭଟ୍ଟାରିକା ବାଣୀ ତୁହି ମା ବୃହଦ୍ଦମ୍ବିକା , ତୁହିମା ତ୍ରିପୁରା ସୁନ୍ଦରୀ ,ପୂଜିତା ବୋଲାଉଛୁ ଭଟ୍ଟାରିକା । ମଉଳାଷ୍ଟମୀ ଠାରୁ ମହାଷ୍ଟମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷୋଡ଼ଷ ଉପଚାର ରେ , ପୂଜିତ ହୁଏ ମା ବିଭିନ୍ନ ରୁପରେ ଯାତରା ମହାଷ୍ଟମୀ ରେ । ରତ୍ନ ଗିରି ସବୁଜିମା ମହିଧର ଚତୁପାର୍ଶ୍ୱେ ରେ ମନ୍ଦିର , ପବନ ସୁତ ଅଛନ୍ତି ଗିରି ଶିରେ କରଥାନ୍ତି ଦୁଃଖ ଦୁର । ଷୋଳ ଗମ୍ଭିରା କୁ ଦର୍ଶନ କରିବ ଗିରି ଶୀର୍ଷକୁ ଚଢିବ । ପକୃତି ଦୃଶ୍ୟକୁ ମନେଭରୁଥିବ ମା କୁ ଶୁମରି ଆସିବ । ମହାଷ୍ଟମୀ ମା ଜନ୍ମ ତିଥି ଜାଣ ଭକତ କରନ୍ତି ବ୍ରତ , ଉଭା ଯାତରା ହେଲେ ପରିସମାପ୍ତ ଘରକୁ ଫେରେ ଭକତ । କହୁଥିଲେ ମା କଥା ସରିବ ନାହିଁ ମୋ କଥା ଭୁଲିଵ ନାହିଁ , ଦଶହରା ପରବ ମା ର ଆଶିଷ ରହିଛି ଭକତ ପାଈଁ । ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷେ ନାନା ରୂପରେ ପାଉଅଛି ପୂଜା ତୁହି , ତୋହରି ଗାରିମା ତୋହରି ମହିମା ସଦା ଥାଉ ଆମ ପାଈଁ । ସରୋଜ କୁମାର ଜେନା ବାଲିଝରୀ, ନରସିଂହପୁର, କଟକ ମୋ - ୮୦୧୮୫୨୬୫୩୬

Post a Comment

0 Comments