Children World

ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ନିଆରା ସ୍ଵର... ତିନିଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଲେଖକ ଲେଖିକା ଏବଂ ଦୁଇଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ପାଠକ ପାଠିକା ମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଇ-ସାହିତ୍ୟ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ଵାଗତ ଜଣାଉଛି ।

କବିର ଘର


କବିର ଘର ନୂଆ ରଙ୍ଗରେ.. ନୂଆ ରୂପରେ.. । ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାରସ୍ଵତ ମଞ୍ଚ ଭାବରେ ଏହି କବିର ଘର ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି । କବିଙ୍କ କବିତା, ସ୍ଵରଚିତ କବିତାପାଠ, ଏବଂ ଆଜିର ଅତିଥିରେ ନିପୁଣ କବି ଓ ସାହିତ୍ୟିକ ମାନଙ୍କ ସହ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଆଳାପ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଏହି ଇ-ଅନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଦିଗରେ ଏହି ସଂଗଠନ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ ରଖି ଆସୁଅଛି । ଓଡିଆ କବି ମାନଙ୍କର ସୃଜନାତ୍ମକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ନିୟମିତ କବିତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା "ଛବି ଦେଖନ୍ତୁ କବିତା ଲେଖନ୍ତୁ" ହେଉଛି ଏକ ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ ।

ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ପ୍ରଗତି ପଥରେ ଆଗେଇ ନେବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ସାରସ୍ଵତ ଯାତ୍ରାରେ ନିଜକୁ ନିଯୋଜିତ ରଖିଥିବା ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଏବଂ କବିର ଘରର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରକାଶିତ “ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇ-ପତ୍ରିକା” ଏବଂ "କବିର ଘର ଇ-ପତ୍ରିକା" ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଜଗତର ଏକ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ । ଯାହାକି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ଋଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିବା ଦିଗରେ ତଥା ନୂତନ ପିଢିର ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଲେଖିବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଦିଗରେ ପଥ ପ୍ରଶସ୍ତ କରି ପାରିବ ଏଥିରେ ଦ୍ଵିମତ ନାହିଁ । ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ରତାକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା, ତଥା ଏହାର ଉତ୍କର୍ଷତାକୁ ବିଶ୍ଵ ଦରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଟ କଢେଇ ନେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆଜି ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଓ କବିର ଘର ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଏହି ଅଭିନବ ସଂସ୍କୃତି ଓ ସାରସ୍ଵତ ଯାତ୍ରା ।

ସାହିତ୍ୟ ହେଉଛି ସମାଜର ଦର୍ପଣ କାରଣ ସମାଜର ହିତ ସାଧନ ସାହିତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଘଟିଥାଏ । ସମାଜର ଭଲ-ମନ୍ଦ, ହାନି-ଲାଭ, ସୁଖ-ଦୁଃଖ, ସୁରୁଚି-କୁରୁଚି ଏବଂ ଆଚାର-ବ୍ୟବହାର ଇତ୍ୟାଦି ସାହିତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ । ସମାଜ ଓ ବ୍ୟକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ । ତେଣୁ ସୁସ୍ଥ ସାହିତ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ଓ ସୁ-ସମାଜ ଗଠନ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉ । ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ।

  • କବିରଘରର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ଆଜିର ଅତିଥି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଲୋକ ଲୋଚନକୁ ଆଣିବାର ଉଦ୍ୟମ
  • କବିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନନ୍ତୁ, କବିଙ୍କ କବିତା, ଅଡିଓ ନୋଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ କବି-କବୟିତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସ୍ଵରଚିତ କବିତାପାଠ
  • ହ୍ଵାଟସଆପ କବିତା ସଙ୍କଳନ ଏବଂ ଛବି ଦେଖନ୍ତୁ କବିତା ଲେଖନ୍ତୁ