ପ୍ରଶ୍ନ - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କଣ ?

ଉତ୍ତର - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହେଉଛି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଜଗତର ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପରିକଳ୍ପନା । ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଯାନ୍ତ୍ରିକ ବିକାଶର ଧାରାରେ ସାହିତ୍ୟ-ସଂସ୍କୃତିର ଆଦର ଅଭ୍ୟର୍ଥନା ପୂର୍ବକ ବିଶ୍ଵବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସାର ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଏହା କେବଳ ଇ-ପତ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନରହି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ (Community Base Social Network in the field of Odia literature & culture) ର ଭୂମିକା ବହନ କରିଥାଏ । ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ବଣମଲ୍ଲୀ ସଦୃଶ ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣି ସେମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ କରିବା ଦିଗରେ ସର୍ବଦା ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଥାଏ । ମାସିକ ଇ-ସଂକଳନ (Digital Monthly Magazine) ପ୍ରକାଶିତ କରିବା ସହିତ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଇ-ପୁସ୍ତକ (Digital Book) ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । ନୂତନ ପିଢିର ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଲେଖିବା ଓ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଓଡିଆ ପାଠକ ପାଠିକା ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍କଳୀୟ ସ୍ଵାଭିମାନରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବା ଏହାର ପ୍ରାଥମିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ । "ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ବିଶ୍ଵବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସାର ନିମନ୍ତେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ବିକାଶର ଧାରାରେ ଏହା ହେଉଛି କାଗଜପତ୍ର ବିହୀନ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ" (It is a paperless concept to promote our literature and culture worldwide, An e-library of Odia Literature and showcase of Odia Culture..)


ପ୍ରଶ୍ନ - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକର ମୁଦ୍ରିତ ସଂକଳନ ଅଛିକି ?

ଉତ୍ତର - ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ଏହାର କୌଣସି ମୁଦ୍ରିତ ସଙ୍କଳନ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇନାହିଁ । ଇଣ୍ଟରନେଟ ଦ୍ଵାରା ପିଡିଏଫ ଫର୍ମାଟରେ ମାସିକ ଇ-ପତ୍ରିକା ଏହାର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲରେ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ଇ-ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଏହି ପତ୍ରିକା ପଢିବା ସହିତ ଡାଉନଲୋଡ ସୁବିଧା ଥାଏ । କୌଣସି ପାଠକ ପାଠିକା ଇଚ୍ଛାକଲେ ଏହି ସଙ୍କଳନ ଗୁଡିକର ନିଃଶୁଳ୍କ ଡାଉନଲୋଡ କରି ମୁଦ୍ରଣ କପି ପାଇ ପାରିବେ ।


ପ୍ରଶ୍ନ - ଡିଜିଟାଲ ପତ୍ରିକାକୁ ବାଦ ଦେଲେ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଅନ୍ୟ କେଉଁ କେଉଁ ପ୍ରୟାସରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ ରଖିଥାଏ ?

ଉତ୍ତର - ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । ଦୈନିକ ବିଭିନ୍ନ ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏହାର ୱେବସାଇଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପାଦିତ ଲେଖାଗୁଡିକର ଇ-ପ୍ରସାରଣ କରିଥାଏ । ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସାହିତ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଆୟୋଜନ କରି ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କ ସୃଜନାତ୍ମକ ବିକାଶ ଦିଗରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଆଗ୍ରହୀ ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଇ-ପୁସ୍ତକ (eBook) ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । ୱେବ ରେଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ କଳା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ପନ୍ନ ଓଡିଆ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ ମାନଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । ଏହାଛଡା ବଣମଲ୍ଲୀ ସମ୍ବାଦ ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଶାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ଦୈନିକ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଖବର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵର ଓଡିଆ ପାଠକ ପାଠିକାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ।    


ପ୍ରଶ୍ନ - ଏହାର ଇ-ପୋର୍ଟାଲରେ ଦୈନିକ କିଭଳି ଲେଖା ପୋଷ୍ଟ କରିହେବ ?

ଉତ୍ତର - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇ-ପୋର୍ଟାଲରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲେଖକ ଲେଖିକାମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଯେକୌଣସି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ (୨୪ X୭) ନିଜ ଲେଖା ଗୁଡିକୁ ନିଜେ ସମ୍ପାଦିତ କରିପାରିବେ । ଏହାର ୱେବପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଲେଖା ଗୁଡିକୁ ସମ୍ପାଦିତ କରିବା ବହୁତ ସହଜ ଓ ସରଳ । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ପଞ୍ଜୀକରଣ କିମ୍ବା ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିନଥାଏ । ଯେକୌଣସି ଲେଖକ ଲେଖିକା ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା WRITE ବୋତାମକୁ କ୍ଲିକ କରି ନିଜର ଲେଖା ଯୋଡିପାରିବେ । କିମ୍ବା ଇ-ମେଲ ଦ୍ଵାରା ପୋଷ୍ଟ କରିପାରିବେ ।


ପ୍ରଶ୍ନ - ଏହାର ମାସିକ ଇ-ପତ୍ରିକା (Digital Magazine) କୁ କିଭଳି ଲେଖା ପଠାଇହେବ ?

ଉତ୍ତର - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ମାସିକ ଇ-ପତ୍ରିକା ପିଡିଏଫ ଆକାରରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ୱେବସାଇଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୈନିକ ସମ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା ଲେଖା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଓ ନିର୍ଭୁଲ ଲେଖାଗୁଡିକୁ ମାସିକ ଇ-ପତ୍ରିକା ନିମନ୍ତେ ଚୟନ କରାଯାଇଥାଏ ।


ପ୍ରଶ୍ନ - ଏହାକୁ କିଭଳି ଦେଖି ପାରିବୁ ଓ ପଢି ପାରିବୁ ଓ ଏଥିପାଇଁ ଦେୟ କଣ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ?

ଉତ୍ତର - ଆପଣଙ୍କ ହାତମୁଠାରେ ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ଦେଖିପାରିବେ । ଇଣ୍ଟରନେଟ ସଂଯୋଗ ଥିବା ମୋବାଇଲ ଫୋନ, ଟାବଲେଟ, ଲାପଟପ ଓ ଡେସ୍କଟପ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ପଢିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରିପାରିବେ । ଏହାର ୱାର୍ଲ୍ଡ ୱାଇଡ ୱେବ ଡୋମିନ www.banamalli.org କୁ ଆପଣଙ୍କ ଡିଭାଇସ ବ୍ରାଉଜରରେ ଟାଇପ କରି ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଦେୟ ବା ଶୁଳ୍କ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଡି ନଥାଏ । ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଃଶୁଳ୍କ ଅଟେ ।