OUR READERS STATUS AROUND THE GLOBE : INDIA-369114 CANADA-450 CHINA-889 FRANCE-2506 GERMANY- 2255 QATAR - 61 SINGAPORE - 1114 UNITED STATES - 15666 UNITED KINGDOM - 602 UNITED ARAB EMIRATES - 934 UKRAINE-47 UNKNOWN REGIONS-5943 (As On 31st May 2019)

Ongoing Competitions

Ongoing Competitions

ସୁ-ସାହିତ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ଆମ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉ କାରଣ ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ସମାଜକୁ ଉଚିତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ସମାଜର ସର୍ବଦା ହିତ ସାଧନ ହୋଇଥାଏ । ସାହିତ୍ୟର ଅଧୋପତ୍ତନ ସମାଜକୁ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ କରିଥାଏ । ଯେଉଁ ସମାଜର ସାହିତ୍ୟ ଯେତିକି ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସେହି ସମାଜ, ଦେଶ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ର ସେତିକି ଉନ୍ନତ୍ତ । ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟର ସମୃଦ୍ଧି ଓ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜକୁ ସଦା ନିୟୋଜିତ ରଖି ସମଗ୍ର ଓଡିଆର ହୃଦୟରେ ଆଜି ପରିଚିତ ହୋଇପାରିଛି ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ । ଅସଂଖ୍ୟ ଅଲୋଡା ବଣମଲ୍ଲୀ ମାନଙ୍କୁ ଅକୁଣ୍ଠିତ ହୃଦୟରେ ସାଉଣ୍ଟି ଆଣିଛି ତା' ପଣତରେ । ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ସେଇ ଅଲୋଡା ବଣମଲ୍ଲୀ ମାନଙ୍କର ମହକକୁ ବିଞ୍ଚି ଚାଲିଛି । ଖୋଜି ଚାଲିଛି ସୁ-ସାହିତ୍ୟିକ ତଥା ସୃଜନଶୀଳତାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ନିୟମିତ ସୂତ୍ରରେ ଆୟୋଜନ କରି ଚାଲିଛି ସାହିତ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା । ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ମହକକୁ ପ୍ରତିପାଦନ କରିବା, ସାହିତ୍ୟର ସମୃଦ୍ଧି ଓ ବିକାଶ ତଥା ସାହିତ୍ୟ ସୃଜନୀର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଡିତ ଥିବା ନିଆରା ମଣିଷ ମାନଙ୍କୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଦେବା ହେଉଛି ଏହି ପ୍ରୟାସର ମୂଳଲକ୍ଷ୍ୟ । ଚାଲୁରହିଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଗୁଡିକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ନିମ୍ନ ପ୍ରଦତ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବ୍ୟାନର ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଗୁଡିକରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ।