OUR READERS STATUS AROUND THE GLOBE : INDIA-369114 CANADA-450 CHINA-889 FRANCE-2506 GERMANY- 2255 QATAR - 61 SINGAPORE - 1114 UNITED STATES - 15666 UNITED KINGDOM - 602 UNITED ARAB EMIRATES - 934 UKRAINE-47 UNKNOWN REGIONS-5943 (As On 31st May 2019)

Join in WhatsApp And Online Forum

Join in WhatsApp And Online Forum

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଂଘରେ ଯୋଗଦାନ ନିମନ୍ତେ ନିମ୍ନ ପ୍ରଦତ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ଗୁଡିକୁ ଭଲଭାବରେ ଥରେ ପଢି ନିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ନୀତି ନିୟମ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଜକୁ ସ୍ଵାଭାବିକ ଓ ସହଜ ମନେ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୃଷ୍ଠାର ତଳେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ହ୍ଵାଟସଆପ ନମ୍ବରରେ ଇଂରାଜୀରେ BMMJOIN ଲେଖି ପଠାନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ସଦସ୍ୟତାକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସକ୍ଷମ ହେବୁ ।

ସଂଘର ନିୟମାବଳୀ:

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଂଘ ସର୍ବଦା ଭାରତୀୟ ସାଇବର ଆଇନର ପରିସର ଭିତରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ଆଦର ଅଭ୍ୟର୍ଥନା ଏବଂ ଆଲୋଚନା ଓ ଉପସ୍ଥାପନା ହିଁ ସଂଘର ଲକ୍ଷ୍ୟ, ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟ । ଭାରତୀୟ ସାଇବର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସୋସିଆଲ ସଂଘଟିଏ କାହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ ଯେ କେହି ବି ତିଆରି କରିଥାନ୍ତୁ ବା ପରିଚାଳନା କରୁଥାନ୍ତୁ ସେମାନେ ସଂଘର ସର୍ବେସର୍ବା ନୁହନ୍ତି । ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିବା ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ସଦସ୍ୟା ଓ ପରିଚାଳକ କେହି ବଡ ନୁହନ୍ତି କି କେହି ସାନ ନୁହନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ସମାନ ଅଟନ୍ତି । ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟର ପରିସର ଭିତରେ ରହି ଯେକୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା ଓ ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜର ସ୍ଵାଧୀନ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି । ସଂଘର କିଛି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ପରିଚାଳନା, ଯୋଗଦାନ ଓ ବହିଷ୍କାର, ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବହିର୍ଭୂତ୍ତ ଆଲୋଚନାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଭଳି କିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ଵ ଗୁଡିକ କେବଳ ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ମାନଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ରହିଥାଏ ।

ଯୋଗଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା:

୧ - ଓଡିଆ ଭାଷା ଜାଣିଥିବା ଓ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଆଦର କରୁଥିବା ୧୬ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଯେକୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସଙ୍ଘରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ ।

୨ - ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦିଓ ବୟସ ବାଧକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସାଇବର ଆଇନ ତଥା କିନ୍ତୁ ହ୍ଵାଟସଆପର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ ଶିଶୁ/କିଶୋର ସାହିତ୍ୟିକ ମାନଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହି ବୟସ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା ଶିଶୁ/କିଶୋର ନିଜ ପିତା/ମାତା/ଅଭିଭାବକ/ଅଭିଭାବିକା ଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରିବେ ।

୩ - କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ସଂଘ ନିଜଆଡୁ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏକ ଦଣ୍ଡନୀୟ ସାଇବର ଅପରାଧ ହୋଇଥିବାରୁ, ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସଙ୍ଘର କୌଣସି ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜଆଡୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିନଥାନ୍ତି ।

ବହିଷ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟା:

୧ - ହ୍ଵାଟସଆପ ସଂଘର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସଂଘର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କୁ ବିନା ସୂଚନାରେ ବହିଷ୍କାର କରିବା ଆଇନତଃ ଅପରାଧ । କୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କ ସଂଘ ବିରୋଦ୍ଧି କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲେ, ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କ ଅବଗତି ନିମନ୍ତେ ପରିଚାଳକ ମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟାଙ୍କ ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ କରିବାର କାରଣ ଜଣାଇ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥାଏ ।

୨ - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସର୍ବଦା ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଭିତରେ ନିଜକୁ ପରିଚାଳିତ କରିଥାଏ । କୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ଏହି ସଂଘର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବହିର୍ଭୂତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର ନିମନ୍ତେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ । ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବହିର୍ଭୂତ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲାପରେ, ବଣମଲ୍ଲୀ ଇ-ଟିମର ସଦସ୍ୟ ଗଣ ସମୂହ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପୂର୍ବକ, ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କ ସଂଘ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବହିର୍ଭୂତ (ସଂଘ ବିରୋଦ୍ଧି) କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସିଧାସଳଖ ସଙ୍ଘରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରି ତାଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତ ପ୍ରତି ସଚେତନ ନିମନ୍ତେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । 

୩ - ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ ପରେ ଯଦି ସପୃକ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାରେ ସୁଧାର ଆଣିନଥାନ୍ତି, ସଙ୍ଘରେ ପ୍ରାକ-ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ତୁରନ୍ତ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥାଏ ।

୪ - ଏହାଛଡା କୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜ ତରଫରୁ ଇଚ୍ଛାକଲେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ସେ ବାହାରି ଯାଇ ପାରିବେ । ଏଥିରେ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସଂଘ ତିଳେ ମାତ୍ର ବିଚଳିତ ନହୋଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇଥାଏ ।

ସଙ୍ଘର ଆଲୋଚନା ପରିସର:

୧ - ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଘ ନିଜକୁ ସୀମିତ ରଖିଥାଏ ।

୨ - ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜ ସାରସ୍ଵତ ସୃଜନୀର ଉପସ୍ଥାପନା ଯଥା - କେବଳ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ କବିତା, ଗଳ୍ପ ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଦି ବାଣ୍ଟି ପାରିବେ । ଅଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର କବିତା, ଗଳ୍ପ ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଦି ଉପସ୍ଥାପନା କରିପାରିବେ । କୌଣସି ଲେଖାକୁ ନେଇ ନିଜର ଗଠନମୂଳକ ମତାମତ ଆଦି ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ ।

୩ - ଯେ କୌଣସି ଲେଖକ/ଲେଖିକା ଓଡିଆ ଭାଷାରେ କବିତା, ଗଳ୍ପ, ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଦି ସାହିତ୍ୟର ଯେକୌଣସି ବିଭାଗରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଦିନ ପ୍ରତି ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଅତିବେଶୀରେ ଦୁଇଟି ଲେଖା ଛାଡିପାରିବେ । ବିରକ୍ତିକର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡେଇବା ପାଇଁ ଦିନକୁ ଦୁଇଟିରୁ ଅଧିକ ଲେଖା ଛାଡିବାର ନିୟମ ନାହିଁ ।

୪ - କୌଣସି ଅନୁଚିନ୍ତା, ନୀତିବାଣୀ, ସାବଧାନୀ ସୂଚନା, ସନ୍ଦେଶ ଓ ଫରୱାର୍ଡ ମେସେଜ ଆଦି ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏସବୁ ଛାଡିବାର ଯଦି କିଛି ବିଶେଷ ଆବଶ୍ୟକତା ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ତେବେ ଯେକୌଣସି ପରିଚାଳକଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ । ଏବଂ ପରିଚାଳକଙ୍କ ଅନୁମତି ନମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ତରଫରୁ ସେଭଳି କିଛି ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୫ - ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନା ନିମନ୍ତେ ନିଜର ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଗଠନମୂଳକ ତର୍କବିତର୍କ କରିପାରିବେ । (ଏଠି ତର୍କବିତର୍କର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ) କେବଳ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ଆଲୋଚିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ତଥା ଗଠନମୂଳକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୬ - କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ୱେବସାଇଟ ଲିଙ୍କ ଯଥା - ଅନ୍ୟ ୱେବସାଇଟ ଲିଙ୍କ, ଇଉଟିଉବ ଲିଙ୍କ ଆଦି ଏହି ସଙ୍ଘରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । କିଛି ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ପରିଚାଳକ ମାନଙ୍କ ଅନୁମତି ଲୋଡିବେ । ଏବଂ ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ତୃତୀୟପକ୍ଷ ଲିଙ୍କ ଛାଡିପାରିବେ ନାହିଁ । ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ୱେବ ଲିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ୱେବ ଲିଙ୍କ ଏହି ସଙ୍ଘରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିବାର ନିୟମ ନାହିଁ । ଯଦି କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ୱେବ ଲିଙ୍କର ସେଭଳି କିଛି ଆବଶ୍ୟକତା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଥାଏ ତେବେ ବଣମଲ୍ଲୀ ଇ-ଟିମର ଅନୁମୋଦନ ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।

୭ - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇ-ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନିଜସ୍ୱ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୱାଇଡ ଇଣ୍ଟରନେଟ ୱେବ ଡୋମିନ https://www.banamalli.org ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ । ଏହାର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାରୁ, ଏହାର ୱେବ ଲିଙ୍କ ଗୁଡିକୁ ସିଧାସଳଖ ଏହି ସଙ୍ଘରେ ନିର୍ବିଘ୍ନରେ ଓ ବିନା ଅନୁମତିରେ ବାଣ୍ଟି ପାରିବେ ।

୮ - ସାହିତ୍ୟଭିତ୍ତିକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମ୍ପାଦିତ ପୋଷ୍ଟ ଗୁଡିକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଆମ ମାଆର ଭାଷା (ଓଡିଆ ଭାଷା) ରେ ହିଁ ଛାଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । କାରଣ ଆମ ଭାଷା ହିଁ ଆମ ପରିଚୟ ଓ ସ୍ଵାଭିମାନ ।

୯ - କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଳାପ-ଆଲୋଚନା ଅଥବା ଆକ୍ଷେପ-ସମାଲୋଚନା ସଂଘ ମଧ୍ୟରେ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

(ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ସମୟାନୁସାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ହୋଇଥିବାରୁ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ନୀତି ନିୟମର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପରୋକ୍ତ ନୀତି ନିୟମ ବଳବତ୍ତର ଅଟେ)

ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମାବଳୀରେ ସମ୍ମତ୍ତି ଥିଲେ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଙ୍ଘରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ:

Write message to our WhatsApp: BMMJOIN

Click Any Number to Send: 9861616126 / 8249792904 / 8018646704


ଫେସବୁକ ଇ-ଫୋରମ:

ଫେସବୁକ ସୋସିଆଲ ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇ-ଫୋରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସାହିତ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବେ । ନିଜର ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗଦାନ କରନ୍ତୁ । ବଣମଲ୍ଲୀ ୱେବ ଫୋରମରେ ଯୋଗଦାନ ନିମନ୍ତେ ନିମ୍ନୋକ୍ତ ବ୍ୟାନର ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ ।
JOIN NOW

ବଣମଲ୍ଲୀ ଫେସବୁକ ସଙ୍ଘ: