ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଂଘରେ ଯୋଗଦାନ ନିମନ୍ତେ ନିମ୍ନ ପ୍ରଦତ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ଗୁଡିକୁ ଭଲଭାବରେ ଥରେ ପଢି ନିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ନୀତି ନିୟମ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଜକୁ ସ୍ଵାଭାବିକ ଓ ସହଜ ମନେ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୃଷ୍ଠାର ତଳେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ହ୍ଵାଟସଆପ ନମ୍ବରରେ ଇଂରାଜୀରେ BMMJOIN ଲେଖି ପଠାନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ସଦସ୍ୟତାକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସକ୍ଷମ ହେବୁ ।

ସଂଘର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ:

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଂଘ ସର୍ବଦା ଭାରତୀୟ ସାଇବର ଆଇନର ପରିସର ଭିତରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ଆଦର ଅଭ୍ୟର୍ଥନା ଏବଂ ଆଲୋଚନା ଓ ଉପସ୍ଥାପନା ହିଁ ସଂଘର ଲକ୍ଷ୍ୟ, ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟ । ଭାରତୀୟ ସାଇବର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସୋସିଆଲ ସଂଘଟିଏ କାହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ ଯେ କେହି ବି ତିଆରି କରିଥାନ୍ତୁ ବା ପରିଚାଳନା କରୁଥାନ୍ତୁ ସେମାନେ ସଂଘର ସର୍ବେସର୍ବା ନୁହନ୍ତି । ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିବା ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ସଦସ୍ୟା ଓ ପରିଚାଳକ କେହି ବଡ ନୁହନ୍ତି କି କେହି ସାନ ନୁହନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ସମାନ ଅଟନ୍ତି । ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟର ପରିସର ଭିତରେ ରହି ଯେକୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା ଓ ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜର ସ୍ଵାଧୀନ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି । ସଂଘର କିଛି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ପରିଚାଳନା, ଯୋଗଦାନ ଓ ବହିଷ୍କାର, ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବହିର୍ଭୂତ୍ତ ଆଲୋଚନାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଭଳି କିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ଵ ଗୁଡିକ କେବଳ ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ମାନଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ରହିଥାଏ ।

ଯୋଗଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା:

୧ - ଓଡିଆ ଭାଷା ଜାଣିଥିବା ଓ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଆଦର କରୁଥିବା ୧୬ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଯେକୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସଙ୍ଘରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ ।

୨ - ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦିଓ ବୟସ ବାଧକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସାଇବର ଆଇନ ତଥା କିନ୍ତୁ ହ୍ଵାଟସଆପର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ ଶିଶୁ/କିଶୋର ସାହିତ୍ୟିକ ମାନଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହି ବୟସ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା ଶିଶୁ/କିଶୋର ନିଜ ପିତା/ମାତା/ଅଭିଭାବକ/ଅଭିଭାବିକା ଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରିବେ ।

୩ - କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ସଂଘ ନିଜଆଡୁ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏକ ଦଣ୍ଡନୀୟ ସାଇବର ଅପରାଧ ହୋଇଥିବାରୁ, ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସଙ୍ଘର କୌଣସି ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜଆଡୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିନଥାନ୍ତି ।

ସଙ୍ଘର ମୁଖ୍ୟ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ:

୧ - କେବଳ ସ୍ଵ-ରଚିତ ଗଳ୍ପ, କବିତା, ପ୍ରବନ୍ଧ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଲେଖା ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଲେଖା ଓଡିଆରେ ଟାଇପ କରି ବା ହାତରେ ଲେଖି ଇମେଜ ଫର୍ମାଟରେ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ।

୨ - କେବଳ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ୱେବ ଲିଙ୍କ ଓ ଇଉଟିଉବ ଚ୍ୟାନେଲ ଲିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ୱେବ ଲିଙ୍କ, ଅନ୍ୟ ଇଉଟିଉବ ଲିଙ୍କ, କୌଣସି ଟିଭି କ୍ଳିପିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ କୌଣସି ଖବରକାଗଜ/ପତ୍ର ପତ୍ରିକାର କଟା ଅଂଶ ଆଦି ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଙ୍ଘରେ ଆଦୌ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୩ - ସ୍ଵ-ରଚିତ ଗଳ୍ପ/କବିତା/ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଦି ନିଜେ ଆବୄତ୍ତି/ପଠନ କରି ତାର ଅଡିଓ କ୍ଳିପ ବା ରେକର୍ଡିଙ୍ଗ ଆଦି ପୋଷ୍ଟ କରିପାରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ।

୪ - ଯଦି କୌଣସି ସାହିତ୍ୟ/ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖବର/ବିଜ୍ଞାପନ ଆଦି ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଙ୍ଘରେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଛାଡିବାର କିଛି ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭୂତ ହେଉଥିଲେ ପରିଚାଳକ ମାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ କରନ୍ତୁ । ଅଥବା ଏଭଳି ଖବର ଓ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକୁ ବଣମଲ୍ଲୀ ସମ୍ବାଦ ପୋର୍ଟାଲ ନିମନ୍ତେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ହ୍ଵାଟସଆପ ନମ୍ବର ୮୨୪୯୭୯୨୯୦୪ କିମ୍ବା ଇ-ମେଲ ଠିକଣା news@banamalli.org ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ନିକଟକୁ ପଠାନ୍ତୁ । ଏବଂ ସୂଚନାଟି ବଣମଲ୍ଲୀ ସମ୍ବାଦ ପୋର୍ଟାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେବାପରେ ଏହି ସୂଚନାର ୱେବ ଲିଙ୍କକୁ ସଂଘରେ ଛାଡିପାରିବେ । ଅନ୍ୟଥା ଏସବୁ ସୁଚନା, ଖବର ଓ ବିଜ୍ଞାପନ ଆଦି ସିଧାସଳଖ ସଙ୍ଘ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ।

୫ - ବଣମଲ୍ଲୀ ସହ ସଂପର୍କ ନଥିବା କୌଣସି ଫଟୋ/ଭିଡିଓ ଯଥା- ସାହିତ୍ୟ ସଭା/କବିତାପାଠ/ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ-ଗ୍ରହଣ ଇତ୍ୟାଦି କେବେ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏସବୁ ବଣମଲ୍ଲୀ ସମ୍ବାଦ ବିଭାଗକୁ ଆମ ହ୍ଵାଟସଆପ ନମ୍ବର ୮୨୪୯୭୯୨୯୦୪ କିମ୍ବା ଇ-ମେଲ ଠିକଣା news@banamalli.org ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଇପାରିବେ । ଶୃଙ୍ଖଳା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଙ୍ଘ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ପ୍ରସାରଣ କରିବା ଦାୟିତ୍ଵ କେବଳ ପରିଚାଳକ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ଥାଏ । 

୬ - ସମାଜର ଉନ୍ନତି ସାହିତ୍ୟର ମୂଳଲକ୍ଷ୍ୟ । ତେଣୁ ଜଣେ ସାହିତ୍ୟିକ/କବି/ଗାଳ୍ପିକ ନିହାତି ଶୄଙ୍ଖଳିତ ହେବା ଦରକାର । ସଂଘର ନିୟମ ମାନିବା ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ । ଆପଣ ଯଦି ଉପରୋକ୍ତ ସର୍ତ୍ତ ଓ ଅନୁରୋଧ ଗୁଡିକୁ ପଢି ନିଜକୁ ଅସହଜ ମନେ କରୁଥାନ୍ତି, ତେବେ ସ୍ଵତଃ ସଂଘ ଛାଡିଦେବା ଭଲ ହେବ ।

୭ - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଏକ ଶୄଙ୍ଖଳିତ ଅନୁଷ୍ଠାନ । ଏଣୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ କେବଳ 'ଧାନ' ମାନଙ୍କୁ ସ୍ଵାଗତ କରେ ଏବଂ ଅଗାଡି ଗୁଡିକୁ ଉଡେଇଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ନିଜେ ଉଡିଯିବା ଭଲ ବୋଲି ଅନୁଭବ କରେ ।

ବହିଷ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟା:

୧ - ହ୍ଵାଟସଆପ ସଂଘର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସଂଘର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କୁ ବିନା ସୂଚନାରେ ବହିଷ୍କାର କରିବା ଆଇନତଃ ଅପରାଧ । କୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କ ସଂଘ ବିରୋଦ୍ଧି କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲେ, ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କ ଅବଗତି ନିମନ୍ତେ ପରିଚାଳକ ମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟାଙ୍କ ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ କରିବାର କାରଣ ଜଣାଇ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥାଏ ।

୨ - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସର୍ବଦା ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଭିତରେ ନିଜକୁ ପରିଚାଳିତ କରିଥାଏ । କୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ଏହି ସଂଘର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବହିର୍ଭୂତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର ନିମନ୍ତେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ । ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବହିର୍ଭୂତ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲାପରେ, ବଣମଲ୍ଲୀ ଇ-ଟିମର ସଦସ୍ୟ ଗଣ ସମୂହ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପୂର୍ବକ, ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକାଙ୍କ ସଂଘ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବହିର୍ଭୂତ (ସଂଘ ବିରୋଦ୍ଧି) କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସିଧାସଳଖ ସଙ୍ଘରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରି ତାଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତ ପ୍ରତି ସଚେତନ ନିମନ୍ତେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । 

୩ - ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ ପରେ ଯଦି ସପୃକ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାରେ ସୁଧାର ଆଣିନଥାନ୍ତି, ସଙ୍ଘରେ ପ୍ରାକ-ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ତୁରନ୍ତ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥାଏ ।

୪ - ଏହାଛଡା କୌଣସି ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜ ତରଫରୁ ଇଚ୍ଛାକଲେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ସେ ବାହାରି ଯାଇ ପାରିବେ । ଏଥିରେ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସଂଘ ତିଳେ ମାତ୍ର ବିଚଳିତ ନହୋଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇଥାଏ ।

ସଙ୍ଘର ଆଲୋଚନା ପରିସର:

୧ - ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଘ ନିଜକୁ ସୀମିତ ରଖିଥାଏ ।

୨ - ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ନିଜ ସାରସ୍ଵତ ସୃଜନୀର ଉପସ୍ଥାପନା ଯଥା - କେବଳ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ କବିତା, ଗଳ୍ପ ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଦି ବାଣ୍ଟି ପାରିବେ । ଅଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର କବିତା, ଗଳ୍ପ ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଦି ଉପସ୍ଥାପନା କରିପାରିବେ । କୌଣସି ଲେଖାକୁ ନେଇ ନିଜର ଗଠନମୂଳକ ମତାମତ ଆଦି ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ ।

୩ - ଯେ କୌଣସି ଲେଖକ/ଲେଖିକା ଓଡିଆ ଭାଷାରେ କବିତା, ଗଳ୍ପ, ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଦି ସାହିତ୍ୟର ଯେକୌଣସି ବିଭାଗରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଦିନ ପ୍ରତି ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଅତିବେଶୀରେ ଦୁଇଟି ଲେଖା ଛାଡିପାରିବେ । ବିରକ୍ତିକର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡେଇବା ପାଇଁ ଦିନକୁ ଦୁଇଟିରୁ ଅଧିକ ଲେଖା ଛାଡିବାର ନିୟମ ନାହିଁ ।

୪ - କୌଣସି ଅନୁଚିନ୍ତା, ନୀତିବାଣୀ, ସାବଧାନୀ ସୂଚନା, ସନ୍ଦେଶ ଓ ଫରୱାର୍ଡ ମେସେଜ ଆଦି ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏସବୁ ଛାଡିବାର ଯଦି କିଛି ବିଶେଷ ଆବଶ୍ୟକତା ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ତେବେ ଯେକୌଣସି ପରିଚାଳକଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ । ଏବଂ ପରିଚାଳକଙ୍କ ଅନୁମତି ନମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ତରଫରୁ ସେଭଳି କିଛି ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୫ - ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ/ସଦସ୍ୟା/ପରିଚାଳକ/ପରିଚାଳିକା ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନା ନିମନ୍ତେ ନିଜର ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଗଠନମୂଳକ ତର୍କବିତର୍କ କରିପାରିବେ । (ଏଠି ତର୍କବିତର୍କର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ) କେବଳ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ଆଲୋଚିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ତଥା ଗଠନମୂଳକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୬ - କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ୱେବସାଇଟ ଲିଙ୍କ ଯଥା - ଅନ୍ୟ ୱେବସାଇଟ ଲିଙ୍କ, ଇଉଟିଉବ ଲିଙ୍କ ଆଦି ଏହି ସଙ୍ଘରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । କିଛି ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ପରିଚାଳକ ମାନଙ୍କ ଅନୁମତି ଲୋଡିବେ । ଏବଂ ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ତୃତୀୟପକ୍ଷ ଲିଙ୍କ ଛାଡିପାରିବେ ନାହିଁ । ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ୱେବ ଲିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ୱେବ ଲିଙ୍କ ଏହି ସଙ୍ଘରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିବାର ନିୟମ ନାହିଁ । ଯଦି କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ୱେବ ଲିଙ୍କର ସେଭଳି କିଛି ଆବଶ୍ୟକତା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଥାଏ ତେବେ ବଣମଲ୍ଲୀ ଇ-ଟିମର ଅନୁମୋଦନ ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।

୭ - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇ-ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନିଜସ୍ୱ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୱାଇଡ ଇଣ୍ଟରନେଟ ୱେବ ଡୋମିନ https://www.banamalli.org ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ । ଏହାର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାରୁ, ଏହାର ୱେବ ଲିଙ୍କ ଗୁଡିକୁ ସିଧାସଳଖ ଏହି ସଙ୍ଘରେ ନିର୍ବିଘ୍ନରେ ଓ ବିନା ଅନୁମତିରେ ବାଣ୍ଟି ପାରିବେ ।

୮ - ସାହିତ୍ୟଭିତ୍ତିକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମ୍ପାଦିତ ପୋଷ୍ଟ ଗୁଡିକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଆମ ମାଆର ଭାଷା (ଓଡିଆ ଭାଷା) ରେ ହିଁ ଛାଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । କାରଣ ଆମ ଭାଷା ହିଁ ଆମ ପରିଚୟ ଓ ସ୍ଵାଭିମାନ ।

୯ - କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଳାପ-ଆଲୋଚନା ଅଥବା ଆକ୍ଷେପ-ସମାଲୋଚନା ସଂଘ ମଧ୍ୟରେ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

(ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ସମୟାନୁସାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ହୋଇଥିବାରୁ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ନୀତି ନିୟମର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପରୋକ୍ତ ନୀତି ନିୟମ ବଳବତ୍ତର ଅଟେ)

ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମାବଳୀରେ ସମ୍ମତ୍ତି ଥିଲେ ହ୍ଵାଟସଆପ ସଙ୍ଘରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ:

Write message to our WhatsApp: BMMJOIN

Click Any Number to Send: 9861616126 / 8249792904 / 8018646704