OUR READERS STATUS AROUND THE GLOBE : INDIA-362119 CANADA-354 CHINA-881 FRANCE-1727 GERMANY- 2083 QATAR - 61 SINGAPORE - 1114 UNITED STATES - 14819 UNITED KINGDOM - 553 UNITED ARAB EMIRATES - 926 UKRAINE-47 UNKNOWN REGIONS-5627

ରଥଯାତ୍ରା - ସାଗର ପ୍ରଧାନ

ରଥଯାତ୍ରା - ସାଗର ପ୍ରଧାନ

କାଉତ କଳା କୋଇଲି କଳା
କଳା କଜଳ ପାତି
ରଥ କୁ ଦେଖ ଝୁଲି ଆସୁଛି
କଳା ବାମନ ହାତୀ।

ବଗ ତ ଧଳା ହଂସ ତ ଧଳା
ଧଳା ଗୋଠ ର ଗାଈ
ସାଥିରେ ଦେଖ ଡାକି ନଉଛି
ସାଥେ ବଳିଆ ଭାଇ।

ସୁନା ହଳଦୀ ଆମ୍ବ ହଳଦୀ
ସୁଭଦ୍ରା ହଳଦୀ ମୁଖି
ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ସହ ଯାଉଛି
ମାଉସୀ ଘର ଦେଖି।

ମନ୍ଦାର ନାଲି ସିନ୍ଦୂର ନାଲି
ରାଗେ ଶ୍ରୀ ମୁଖ ନାଲି
ଭାଇ ଭଉଣୀ ରଥରେ ଗଲେ
ସାଥେ ନେଲେନି ବୋଲି।


ସାଗର ପ୍ରଧାନ, ଗଂଜାମ

7 Comments

  1. ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକAugust 11, 2018 at 1:24 AM

    ଏହି କବିତାରେ ସୁଚାଉଛି ଜଗନ୍ନାଥ ତାଙ୍କ ଭାଇଭଉଣୀ ଙ୍କୁ ନେଇ ରଥଯାତ୍ରାରେ ମାଉସୀ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି।ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ।ସେ ଯାଆନ୍ତି ତାଙ୍କ ଜନ୍ମବେଦୀରେ ଦର୍ଶନ ଦେବାନିମନ୍ତେ ଗୁଣ୍ଡିଚାରାଣୀ ଘରକୁ।ତେଣୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଓ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ।ଏହି ଧାରଣା ନିହାତି ରହିବା ଦରକାର।ସେଥିପାଇଁ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କହନ୍ତି।ମାଉସୀ ଘର ଯାତ୍ରା ଭାବେ ପରିଚିତ କି ଆମ ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା?

    ReplyDelete
  2. ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକAugust 11, 2018 at 1:27 AM

    ଏହି କବିତାରେ ସୁଚାଉଛି ଜଗନ୍ନାଥ ତାଙ୍କ ଭାଇଭଉଣୀ ଙ୍କୁ ନେଇ ରଥଯାତ୍ରାରେ ମାଉସୀ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି।ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ।ସେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମବେଦୀକୁ ଯାଆନ୍ତି।

    ReplyDelete
  3. ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକAugust 11, 2018 at 1:33 AM

    ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିର ଓ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ।।ଅଲଗା ଅଲଗା ଅଲଗା ଅଟେ।ସେ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିର ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗୁଣ୍ଡିଚାମନ୍ଦିର ଗମନ କରନ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଗୁଣ୍ଡିଚା ରାଣୀର ନିବାସକୁ ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରେ।

    ReplyDelete
  4. MANASH RANJAN PATTANAIKAugust 11, 2018 at 1:39 AM

    ଏହି କବିତାରେ ସୁଚାଉଛି ଜଗନ୍ନାଥ ତାଙ୍କ ଭାଇଭଉଣୀ ଙ୍କୁ ନେଇ ରଥଯାତ୍ରାରେ ମାଉସୀ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି।ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ।ସେ ଯାଆନ୍ତି ତାଙ୍କ ଜନ୍ମବେଦୀରେ ଦର୍ଶନ ଦେବାନିମନ୍ତେ ଗୁଣ୍ଡିଚାରାଣୀ ଘରକୁ।ତେଣୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଓ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ।ଏହି ଧାରଣା ନିହାତି ରହିବା ଦରକାର।ସେଥିପାଇଁ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କହନ୍ତି।ମାଉସୀ ଘର ଯାତ୍ରା ଭାବେ ପରିଚିତ କି ଆମ ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା?

    ReplyDelete
  5. ଅନାମ ଚରଣ ସାହୁAugust 11, 2018 at 2:33 AM

    ହଁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରରୁ ଫେରିବା ବେଳେ ମାଉସୀ ମା' ଠାରୁ ପୋଡପିଠା ଖାଇ ଫେରନ୍ତି।

    ReplyDelete
  6. ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକAugust 11, 2018 at 3:05 AM

    ହଁ।କିନ୍ତୁ ରଥଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭୁ କୋଉଠିକୁ ରଥାରୂଢ ରେ ଗମନ କରନ୍ତି?ଆପଣ ଜାଣିଥିଲେ ଦର୍ଶାଇପାରନ୍ତି।

    ReplyDelete

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ତାହାର ପାଠକ ପାଠିକା ମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ସର୍ବଦା ଗଠନମୂଳକ ମତାମତ ଆଶା କରିଥାଏ । ଯାହାକି ଜଣେ ସ୍ରଷ୍ଟାଙ୍କୁ ଉଚିତ ମାର୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ । ଯଦି ଆପଣ ଉପରୋକ୍ତ ବିଷୟଟି ଉପରେ ନିଜର ମତାମତ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଗୁଗୁଲି ଆକାଉଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ମତାମତ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ।