Information

"ସ୍ଵାଗତିକା" ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ନିମନ୍ତେ ଇ-ମେଲ, ହ୍ଵାଟସଆପ ଓ ଡାକ ମାଧ୍ୟମରେ କବିତା ପଠାନ୍ତୁ । କବିତା ପଠାଇବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୦/୧୧/୨୦୧୮ ଏବଂ କବିତାର ପରିଧି ୧୬ ରୁ ୨୦ ଧାଡି ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । Email - swagatika.nishikanta@gmail.com / WhatsApp - 8018646704 / By Post - The Chief Editor, Swagatika, At - Lokipur, PO - Gadamanatir, Dist - Khordha, Pin-752062, Odisha.

ଝୁଲି ଝୁଲି ଆସେ ରଥ - ଶୁଭକାନ୍ତ ସାହୁ

ଝୁଲି ଝୁଲି ଆସେ ରଥ
ବଳିଆ ସୁଭଦ୍ରା ପଛରେ ଆସୁଛି
ହସି ହସି ଜଗନ୍ନାଥ।
ହଲି ହଲି ଆସେ ରଥ,
ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ରଥଯାତ୍ରା ଦେଖି ଭିଡ଼ ବାନ୍ଧିଲେଣି ଭକ୍ତ।
ଥିରି ଥିରି ଆସେ ରଥ
ଘଣ୍ଟ ଖୋଳ ତାଳ ମାଦଳ ମାଡ଼ରେ
ପଡେ ଉଠେ ଶିରୀକ୍ଷେତ୍ର।
ଝୁମି ଝୁମି ଆସେ ରଥ,
ତିନି ଠାକୁରଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ସରିଛି
ରଥ ଟାଣୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ।
ଚୁପି ଚୁପି ଆସେ ରଥ
ପହରା ସରିଛି ଗଜପତିଙ୍କର
ପଣ୍ଡା ଧରିଛନ୍ତି ବେତ।
ରହି ରହି ଆସେ ରଥ
ରଥେ ବସି ଜଗା ହାତ ଠାରି ଡ଼ାକେ
ଆସ ମୋ ଭକତ ଆସ।
ଘିଡିଘିଡି ଆସେ ରଥ
ମାଉସୀ ଘରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ପ୍ରଭୁ
ଉଡାଇ ବିଜୟ ନେତ।


ଶୁଭକାନ୍ତ ସାହୁ
ଗୋପବନ୍ଧୁ ହାଇସ୍କୁଲ, ପୋଲସରା, ଗଞ୍ଜାମ, ପିନ୍:୭୬୧୧୦୫
ମୋବାଇଲ:୯୮୬୧୭୩୨୨୫୬

Post a Comment

4 Comments

  1. manas ranjan pattanayak8/11/2018

    ଏହି କବିତାରେ ଶେଷପଦରେ ରଥଯାତ୍ରାରେ ମାଉସୀ ଘରକୁ ଯିବାର ସୂଚନା ଅଛି।କିନ୍ତୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିର ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ।ସେ ଗୁଣ୍ଡିଚାରାଣୀ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି।।ଯାହା ଗୁଣ୍ଡିଚାଯାତ୍ରା ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା।।ତେଣୁ ସ୍ରଷ୍ଟା ଶେଷପଦକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ଯଥା ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରାରେ ଯାଉଛନ୍ତି ପ୍ରଭୁ ଉଡାଇ ବିଜୟ ନେତ।ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରାକୁ କଣପାଇଁ ଆମେ ମଉସୀଘର ଯାତ୍ରା କହିବା?ଧନ୍ୟବାଦ।ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ

    ReplyDelete
  2. MANASH RANJAN PATTANAIK8/11/2018

    ଏହି କବିତାରେ ସୁଚାଉଛି ଜଗନ୍ନାଥ ତାଙ୍କ ଭାଇଭଉଣୀ ଙ୍କୁ ନେଇ ରଥଯାତ୍ରାରେ ମାଉସୀ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି।ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ।ସେ ଯାଆନ୍ତି ତାଙ୍କ ଜନ୍ମବେଦୀରେ ଦର୍ଶନ ଦେବାନିମନ୍ତେ ଗୁଣ୍ଡିଚାରାଣୀ ଘରକୁ।ତେଣୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଓ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ।ଏହି ଧାରଣା ନିହାତି ରହିବା ଦରକାର।ସେଥିପାଇଁ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କହନ୍ତି।ମାଉସୀ ଘର ଯାତ୍ରା ଭାବେ ପରିଚିତ କି ଆମ ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା?

    ReplyDelete
  3. ଅନାମ ଚରଣ ସାହୁ8/11/2018

    ଘୋଷଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଫେରିବା ସମୟରେ ମାଉସୀ ମା' ଙ୍କ ହାତରୁ ପୋଡପିଠା ଖାଇ ଫେରନ୍ତି।

    ReplyDelete
  4. Rajesh Pujari8/11/2018

    ମାଉସୀ ଘରକୁ କେମିତି ଯିବେ।

    ReplyDelete

ଉପରୋକ୍ତ ବିଷୟଟି ଆପଣଙ୍କୁ କେମିତି ଲାଗିଲା ଦୟାକରି ନିଜର ମତାମତ ରଖନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଗଠନ ମୂଳକ ମତାମତ ନିଶ୍ଚୟ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକର ସମସ୍ତ ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ହୋଇ ପାରିବ । ନିମ୍ନୋକ୍ତ କୋଠରୀ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ।