ବାଉଁଶରାଣୀ ଖେଳ

ବାଉଁଶରାଣୀ ଖେଳ

http://www.youtube.com/watch?v=OEWT7oxWYck

ବାଉଁଶରାଣୀ ଖେଳ - ଏହା ଏକ ଦୁଃସାହାସିକ କ୍ରିଡା କୌଶଳ, ଏହାକୁ ବାଉଁଶରାଣୀ ନୃତ୍ୟ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ପ୍ରାଚୀନ ଓଡିଶାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା । ଅଦ୍ୟାବଧି କାଁ ଭାଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ, କିଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସଂପ୍ରଦାଯର ଲୋକ ଏହି କଳା ନିପୁଣତାକୁ ନିଜର ଜୀବିକା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ଦୃଶ୍ୟଟିରେ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଶିଶୁର ଏହି କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ଦୁଃସାହାସିକ କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଜଣେ ଶିଶୁକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବାରୁ ଏହା ଆଇନତଃ ଅପରାଧ ବୋଲି ଆଇନଜ୍ଞ ମାନେ ମତ ଦିଅନ୍ତି । ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନର ଉଲଂଘନ ହେଉଥିବାରୁ, ଏହି ଦୃଶ୍ୟରେ ଶିଶୁଟିର ମୁଖମଣ୍ଡଳକୁ ଲୁକକାୟିତ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିଡା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାନଯାଉ, ଏଥିପ୍ରତି ଜନ ସାଧାରଣ ଓ ସରକାର ସଚେତନ ହେବା ଜରୁରୀ ।

1 Comments

  1. ଏହା ଓଡିଶାର ପ୍ରାଚୀନ କ୍ରିଡା କୌଶଳର ଝଲକ ସତ, କିନ୍ତୁ ଏହି ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ କ୍ରିଡାରେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରାନଯାଉ । କୋମଳମତି ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଆଇନତଃ ଅପରାଧ ।

    ReplyDelete

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ତାହାର ପାଠକ ପାଠିକା ମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ସର୍ବଦା ଗଠନମୂଳକ ମତାମତ ଆଶା କରିଥାଏ । ଯାହାକି ଜଣେ ସ୍ରଷ୍ଟାଙ୍କୁ ଉଚିତ ମାର୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ । ଯଦି Anonymous User ଭାବେ ଆପଣ ଉପରୋକ୍ତ ବିଷୟଟି ଉପରେ ନିଜର ମତାମତ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଜର ମତାମତ ତଳେ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ଓ ଠିକଣା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ ।